Elazığ Epilasyon

Kadın-erkek, genç-yaşlı birçok kişinin sorunudur istenmeyen tüyler. Yüzyıllardan beri ağda, iplik, cımbız, tıraşlama vb birçok epilasyon yöntemi kullanılmaktadır. Günümüz teknolojisi ile en pratik ve kökten çözüm lazer epilasyondur. Lazer epilasyonla ilgili bir hayli bilgi kalabalığı var; uygulamayı mucizeymiş gibi yansıtma, imkansızı hastaya vaad etme ve tabii en sık duyduğunuz ve ne yazık ki doğru olmayan ‘bitene kadar’ şeklindeki bilgiler bunların başında gelmektedir.

Epilasyon ile alınacak sonuç uygulanacak bölge, o bölgedeki kılların rengi, kalınlığı, kişinin hormonal dengesi, yaşı, genetik yapı, cinsiyete bağlı olarak farklılık gösterir. Her hastada hatta aynı aileden iki kişide bile aynı sonucu beklemek doğru olmaz. Şöyle bir gerçek var ki, lazer epilasyonun en başarılı olduğu durum açık ten-koyu kıl kombinasyonundaki kişilerdir. Yine vücutta en iyi sonuç alınan bölgelerin başında alt bacak, koltuk altı, genital bölge gelir. Tabii herkes bu ideal cilt-kıl kombinasyonda olmayabilir. Kıllar daha ince veya daha açık renkli, cilt rengi koyu olabilir. Dolayısı ile her cilt ve kıl tipine uygun olacak farklı dalga boyu ve parametre ile uygulama yapmak gerekir.

Lazer epilasyon için toplam 4 tip dalga boyu ve buna bağlı olarak 4 sistem geliştirilmiştir:

Ruby lazer artık pratikte kullanılmayan ilk lazer epilasyon türüdür. Neden olduğu komplikasyonlar nedeniyle artık tercih edilmemektedir.

Alexandrite lazer ise dünyada en yaygın kullanılan epilasyon lazeridir. Ancak açık ten-koyu kıl kombinasyonunda olup vücut bölgesi kıllarına uygulanan bir cihazdır. Kesinlikle ince kıla, koyu tene uygulanmaması gereken bir cihazdır. Kalın kılda başarısı dünyaca kabul edilmişken ince kılda hasta için tetikleme yaratabilir.

Diod lazer, Alexandrite cihazlara göre daha uzun bir dalga boyunda çalışır. Sadece açık ten-koyu kıla değil, ince kıl ve esmer tene de uygulanabilir. Bu nedenle özellikle yüz, kol ve bayanların gövde kıllarında (göğüs ucu, göbek çizgisi gibi) bölgesinde sık kullandığımız bir cihazdır.

Nd-YAG lazer dalga boyu melanin tarafından en az tutulan lazerdir bu nedenle çok koyu tenli kişilere rahatlıkla uygulanabilir. Ancak esasen epilasyon cihazı olmayıp, hemoglobin absorbsiyonu yaptığından kılcal varis tedavisinde kullanılan ve uygulamanın ağrılı olduğu bir sistemdir.

Epilasyonda istenen başarıya ulaşmak için uygun cihaz seçimi çok önemlidir. Vücudumuzdaki kıllara dikkat ederseniz, her bölgede farklı renk ve kalınlıkta olduğunu göreceksiniz. Yukarıda ayrıntılı olarak bahsettiğimiz gibi, o zaman örneğin tüm vücut lazer epilasyon bir kişi için sadece tek cihaz çoğu zaman uygun olmayacaktır. Örneğin alt bacak kalın kıllı, üst bacak ince kıllı olabilir. O zaman alt ve üst bacağa farklı cihazlar kullanılması gerekecektir. Güvenilir bir klinikte, güvenilir uzmanlar eşliğinde, uygulama yaptırmak istediğiniz bölgelere uygun cihaz seçimi yapılmalı ve size uygulama ile ilgili yaşayabileceğiniz olumlu veya olumsuz tüm konular hakkında ayrıntılı bilgi verilmelidir.

Lazer epilasyonda en sık sorulan sorulardan biri de kaç seansta biteceğidir. Ne yazık ki karşıdan kıla bakarak kaç seansta biteceğini öngörmek, falcı gibi şu kadar seansta biteri garanti etmek mümkün değildir. Yapabileceğimiz kılın ve cildin durumuna göre yine dünyaca kabul edilmiş istatistikler doğrultusunda ve tecrübemize dayanarak tahmini olarak bilgi vermek olabilir. Bu değerler de kişiden kişiye değişmekle birlikte vücut kılları için ortalama 4-8 seanstır. Yine ayrıntılarla açıklandığı gibi koyu tenli veya ince kıllı kişilerin, yüz bölgesine uygulama yapılan kişilerin daha geç sonuç alması gayet normaldir.

Uzun bir yazı ve bilgilendirmenin sonucu olarak lazer epilasyona karar verdiyseniz öncelikle doğru kliniği bulmak, sonra kıllara dokunmadan muayeneye gelmek ve lazer epilasyon süreciniz ile ilgili bilgi almak en doğrusu olacaktır. Konunun uzmanı kişiler size epilasyondan beklentinizin karşılanması, uygun cihaz seçimi konusunda duymak istediklerinizi değil, doğru olan bilgilendirmeyi yapmalıdır.

Scroll to Top