Lazer Epilasyon Hakkında Merak Edilenler

Lazer epilasyonla kıllar kaç seansda biter?

Vücudumuzdaki kıllar vücudun tüm alanlarında aynı anda farklı safhalarda bulunurlar. Bu safhalar aktif-anajen safhası, dinlenme-katajen safhası, dökülme-telojen safhasıdır. Vücudun her bölgesindeki her bir kıl tanesi, birbirlerinden bağımsız olarak bu safhalardan farklı zamanlarda geçer. Lazer epilasyon ise sadece aktif fazdaki kıllara etki ettiğinden, bir seansla tüm kılları yok edebilmek mümkün değildir. Bazı kıllar lazer uygulaması sırasında anajen fazda, bazıları telojen fazda bazılarıda katajen fazda yakalanır. Dolayısıyla bekleme süreleri ile kılların bir kısmı anajen safhasına geçer vede başka bir seansda lazer epilasyondan etkilenir hale gelir. Lazer epilasyon vücut bölgeleri için 4-8 seans, yüz bölgesi için 5-10 seans sürer.

Lazer epilasyon seans sayısını etkileyen faktörler nelerdir?

Cilt rengi, kıl kalınlığı, kılların rengi, kılların yoğunluğu seans sayısını etkiler. Örneğin kılların sert, siyah ve kalın olduğu koltuk altı bölgesi çok hızlı bir şekilde lazer epilasyona cevap verirken, ince tüylerin olduğu üst kol bölgesi daha yavaş cevap verecektir. Dolayısıyla uygulama yapılan alanların farklılığı seans sayısına etki edecektir. Koltuk altı, genital, alt bacak bölgeleri daha avantajlı alanlardır. Hastada hormon bozukluğu, kullandığı ilaçlar, bazı hastalıklar lazer epilasyon seanslarını etkileyecektir.

Lazer epilasyon vücuda zararlı mıdır?

Lazer ışığının etki mesafesi epilasyon lazerlerinde 2 – 5 mm dir. Bu derinlikte kıl folikülleri bulunmaktadır. Dolayısıyla hedeflenen derinlik sadece bu mm lerle sınırlı kalmaktadır. Bu yüzden lazer ışını, organlara, ter bezlerine, sinirlere, damarlara zarar vermez. Lazer epilasyonun kanserojen bir etkisi de bulunmamaktadır. Dünyada ve Türkiye de yüz milyonlarca hasta lazer epilasyon uygulamasını güvenle yaptırmaktadır.

Lazer epilasyonda ten renginin önemi nedir? Esmer ciltler lazer epilasyon yaptırabilir mi?

Lazer epilasyon için en şanslı hasta grubu açık tenli ve de koyu renkli kıllara sahip olan hastalardır. Bu durumda en efektif dozlar hastalar için uygulanabilir. Bu cilt ve kıl yapısına sahip hastalarda en etkili sistem Alexandrite lazer sistemidir. Epilasyon başarısı oldukça yüksek, seans sayısı asgari olmaktadır.

Esmer, bronzlaşmış ciltlerde vede yüz gibi ince tüylerin olduğu yerlerde ise Diode lazer tercih edilir. Esmerlerde Alexandrite lazer kullanılmaz.

Lazer epilasyon hangi bölgelere yapılır?

En sık yapılan alanlar koltuk altı, bikini, genital bölge, üst bacaklar, erkeklerde sakal üstü, boyun, omuz, sırt, göğüsdür. Epilasyon göz bölgesi haricindeki tüm alanlara uygulanabilir.

Lazer epilasyonun yan etkisi var mıdır?

Lazer epilasyon uygun yapıldığı müddetçe önemli bir yan etkiye sahip değildir. Tüm yan etkiler geçicidir. Uygulama yapılan yerde kızarıklık, hafif kabarıklık hissi olabilir. 1-2 saat ile 1-2 gün arasında geçer. Daha şiddetli yan etki durumlarında su toplaması, kahve renkli ya da beyaz lekelenmeler oluşabilir. Bu lekelenmeler de tamamen geçicidir. Kalıcı bir hasar oluşturmaz.

Lazer epilasyon hangi sıklıkta uygulanmalıdır?

Lazer epilasyon seansları yüz bölgesi için 4 – 6 hafta, vücut bölgeleri için 6 – 8 hafta aralıklarla uygulanır. Tedavi ilerledikçe kılların çıkış hızının yavaşlaması ve sayısının azalması ile seans aralıkları uzamaktadır.

İki seans arasında çıkan kılların durumu ne olacak?

Lazer epilasyondan sonra etkilenmeyen kıllar iplik, cımbız, ağda, epilatör vb yöntemlerle köklerinden alınmamalıdır. İki seans arasında rahatsız eden uzamış tüyler makas ile kesilebilir veya jiletle traşlanabilir. Jilet yapılması yeni tüy çıkarmaz.

Lazer epilasyon seans süreleri ne kadar zaman alır?

Lazer epilasyon seansları uygulama yapılacak alanın genişliğine göre farklı sürelerde tamamlanır. Geniş alanlar yaklaşık 1 – 2 saat sürebileceği gibi; bıyık, kaş ortası, koltuk altı, çene gibi ufak alanlar 5 dakika gibi çok kısa sayılacak bir sürede tamamlanmaktadır.

Lazer epilasyonda uygulama sırasında ağrı/acı olur mu?

CYNOSURE Apogee 5500 Alexandrite Lazer hava üflemeli soğutma sistemli olup, yapılan seanslarda ağrı/acı hissi yok denecek kadar hafif hissedilmektedir. MeDioStar miXT Diode Lazerde patentli kendine has kontakt soğutma sistemi vardır bu sayede deriyi seans esnasında soğuklaştırır ve hissedilen ağrı-yanma hissini asgariye indirilir. Uygulama esnasında hafif lastik çarpması, yanma – batma tarzında bir his meydana gelir.

Epilasyonda kontrol seansı nedir?

Alexandrite lazer ile yapılan epilasyon uygulamalarında, lazer seansı sonrası 15 – 20 günlük bir zaman diliminde kontrol seansı uygulanır. Kontrol seansı aslında bir çeşit rötuştür, eksik kalan yerlere atış yapılır, baştan başa bir lazer seansı değildir. Kontrol seansının size belirtilen süre içerisinde yapılması önemlidir, daha geç yapıldığında tedavi sürecine olumsuz etkisi olacaktır. Kontrol seansı uygulansın veya uygulanmasın lazer epilasyon seansının etkinliği değişmez, bu nedenle kontrol seansı yaptırmak şart değildir. Diode lazerde ise kontrol seansı diye bir uygulama yoktur.

Yazın tedaviye ara verilmeli mi? Solaryuma girenler lazer yaptırabilir mi?

Diode lazerde bulunan bilgisayar sistemi sayesinde kişinin ten rengine göre yapılan doz ayarlamaları ile bronz tenlilere uygulama yapılmasında hiçbir sakınca yoktur. Bu sebepten ötürü diode lazerle epilasyona yazın ara verilmeye gerek duyulmaz. Diode lazer öncesinde ve uygulama ertesinde bir hafta boyunca solaryum veya bronzlaşmak amacıyla güneşe çıkılmaması yeterli olmaktadır.

Ancak alexandrite lazer epilasyon bronz tenden etkilenir, bu yüzden uygulama yapılacak alanın güneş görmemiş olması gerekir, eğer gördüyse de rengin açılması beklenmelidir.

Lazerle epilasyon kimlere uygulanabilir?

Lazer epilasyon uygulaması yapılabilmesi için kılların oluşum safhasının tamamlanmış olması gerekir. Bunun için kızlarda en az 14-15 yaşlarında olmak gerekmektedir. Bunun haricinde beyaz renkli kıllar melanin pigmentini içermediği için epilasyondan fayda görmezler. Hamilelik sırasında epilasyon uygulanması önerilmez. Ancak süt verme, emzirme döneminde lazer epilasyon uygulanabilir. Bu şartlar dışında uygulama yapılacak alanda bir deri lezyonu olan hastalarda bu lezyonun üzerine gelmeyecek şekilde epilasyon yapılabilir. Uygulama öncesinde bir deri hastalığı varsa hasta bunu mutlaka belirtilmelidir.

Erkeklerde lazer epilasyon uygulamaları farklı mıdır?

Günümüzün metropolit yapısı içerisinde erkeklerde en az bayanlar kadar epilasyon yaptırmaktadırlar. Erkekleri en çok rahatsız eden alanlar sakal üzeri yanak bölgesi, kaş arası, ense, boyun, ellerdeki tüyler, omuz, karın, sırt ve göğüstür. Erkeklerde kılları bitirmek şart değildir, zaten bazı hastalarda sadece kılların yoğunluğunun azaltılmasını tercih etmektedir. Buda yeterli olabilmektedir. Bazen erkeklerde tüm vücut lazer epilasyon tercih edebilmektedir.

Kıl batması, batık tüylere lazer epilasyon uygulanabilir mi?

Batık sorunu gerçekten kişiyi rahatsız eden bir durumdur. Bunun yarattığı, sivilceler, kistler, iz ve kızarıklıkların düzelebilmesi için öncelikle lazer epilasyonla kılın ortadan kaldırılması gerekir. Kıl yok oldukça onun yarattığı iritasyonda ortadan kalkar. Eğer halen mevcut kızarıklık ve kistler devam ediyorsa bu durumda onlara yönelik spesifik tedaviler yapılır.

Hormonal bozukluğu olanlarda lazer epilasyon yapılabilir mi?

Hormonal bozukluğuna bağlı aşırı kıllanması olanlar öncelikle bu sorununun neden kaynaklandığını tesbit etmelidirler. Altta yatan durum tespit edilip tedavisi başladıktan sonra kıllanma için lazer epilasyona başlanabilir. Bu hastalarda epilasyonun daha dirençli olabileceği vede uzun sürebileceği akılda kalmalıdır. Yine bazı ilaç kullanan hastalarda kıllanma yaratabilir. Bu ilaçların kesilmesi epilasyonun başarısını arttırır. Örneğin; kortizon, bazı doğum kontrol hapları gibi.

Lazer epilasyondan sonuç alınamaması söz konusu olabilir mi?

Epilasyon neticesi, uygulama sahasındaki kılların yaklaşık %80 nin yok edilmesidir. Bu sonuç başarılı bir sonuçtur. Bir tane bile kıl kalmayacak diye bir kural yoktur. Ancak bazı hastalarda altta yatan hiçbir neden olmamakla birlikte epilasyona direnç, başarısızlık, tatmin edici olmayan sonuçlar elde edilebilmektedir. Buda ortalama popülasyonun %3-5 lik bir kısmına denk gelmektedir.

Scroll to Top